KEĎ ZUBNÁ PASTA ŠKODÍ
KEĎ ZUBNÁ PASTA ŠKODÍ
2. Fluór a fluoridy: Existujú štúdie, ktoré preukázali, že fluorid v skutočnosti vôbec neznižuje riziko vzniku zubného kazu a je škodlivý pre ľudský organizmus vo viacerých ohľadoch. Fluorid totiž môže spôsobiť nevoľnosti, zvracanie, či hnačku. Priveľké dávky by mohli u malých detí viesť k závažným zdravotným problémom . Toxická dávka zubnej pasty obsahujúcej fluorid môže dokonca viesť aj k úmrtiu. Smrteľnou dávkou pre malé asi dvojročné dieťa je asi 42% obsahu tuby fluoridovej pasty, pre štvorročné dieťa je to asi 56% a pre šesťročné asi 70% obsahu. Podľa viacerých štúdií a výskumov je naše telo fluórom zásobované dostatočne a netreba nám fluoridované pasty, pretože kumulácia tejto látky v organizme môže spôsobiť veľa zdravotných problémov.
4. Abrazíva: Spôsobujú poškodenie hornej vrstvy zubu a môže tak dochádzať k rýchlejšiemu obrusu zubu.
5. Umelé sladidlá: Ich vplyv na ľudský organizmus je značne negatívny, často používaný sacharín nenájdete na zozname bezpečných potravinových zložiek.
Tak, ako nám môže uškodiť zubná pasta, tak nám môžu škodiť aj zlozvyky pri umývaní zubov. Mnohí z nás používajú nesprávnu zubnú kefku. Ideálne je čo najšetrnejšie čistenie mäkkou kefkou, ktorá by mala mať tú správnu veľkosť - ako rúčka, tak i kefka. Treba ju skladovať v suchom prostredí, pretože vlhké a otvorené prostredie kúpeľne je plné baktérií. Všeobecné pravidlo hovorí o tom, že zubnú kefku treba meniť približne každé 3 až 4 mesiace, ale niekedy sú naliehavé situácie ako prechladnutie, chrípka či brušná viróza alebo iná infekcia, kedy ich treba vymeniť hneď. Zuby treba umývať dostatočne dlho a dôkladne, aby sme predišli vzniku zubného kazu.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- 11 Ways to Keep Your Teeth Healthy
- Brushing Your Teeth
- Fluoride vs. Fluoride-Free Toothpastes