KOZMETICKÉ ÍLY
KDE SA VZALI KOZMETICKÉ ÍLY
Íly sa už po stáročia využívajú v starostlivosti o krásu a sú prítomné takmer vo všetkých tradičných rituáloch krásy. Očisťujú, detoxikujú a posilňujú pokožku, zmierňujú opuchy a zápal. Všeobecnou charakteristikou všetkých ílov je, že majú schopnosť absorbovať prebytočný kožný maz a nečistoty z povrchu a pórov pokožky.
VYUŽITIE KOZMETICKÝCH ÍLOV
Íly môžu byť použité v telových a tvárových práškoch, telových a tvárových zábaloch, mydlách, pleťových krémoch, kúpeľových soliach a podobne. Tieto cenné suroviny sa môžu využiť aj ako prírodné farbivo a dodávať farbu mydlám a iným prípravkom, ako napríklad sú dekoratívne výrobky.
Na trhu môžeme nájsť viaceré íly, pozor si však treba dávať pri ich kúpe, z dôvodu, že sa často aj falzifikujú a tak sú v ponuke i chemicky farbené íly.
PREHĽAD NAJZNÁMEJŠÍCH KOZMETICKÝCH ÍLOV, KTORÉ BY STE ROZHODNE MALI VYSKÚŠAŤ
Zelenkastý francúzsky íl je látka so širokým spektrom využitia, tým sa výborne hodí na všetky typy pokožky. Je vhodný pre citlivú pleť, ale pre svoje čistiace, antiseptické a dezinfekčné účinky je tiež ideálny na zmiešanú až mastnú a aknóznu pleť. Napne, zjemní a regeneruje. Reguluje tvorbu kožného mazu a nastavuje rovnováhu pleti a problémových partií. Vlasy remineralizuje a dodá lesk, pomáha v boji proti lupinám, mastné vlasy prečistí. Íl je účinný prostriedok v starostlivosti o ústnu dutinu, pomáha riešiť problémy so zubami a ďasnami a napomáha v boji proti aftám.
Marocký íl je charakteristický jeho hnedasto - červenkastou farbou. Sušením na slnku absorbuje jeho blahodarné účinky a svojim unikátnym zložením s obsahom oxidu kremičitého, horčíka, draslíka a vápnika pomáha pri remineralizácii pokožky. Jeho antibakteriálne účinky ho predurčujú na použitie na zmiešanú až mastnú, tiež na zrelú problematickú pleť. Stáva sa tým vynikajúcim pomocníkom v boji proti ekzémom, šupinatosti, aknóznej pleti, podráždenosti a svrbiacej pokožke. Detoxikuje, reguluje tvorbu kožného mazu, regeneruje a vyhladzuje a tiež zmatňuje.
Žltý íl alebo Illit je vhodný pre všetky typy pleti, ale predovšetkým na zmiešanú až mastnú pleť, pretože absorbuje prebytočný maz a sťahuje póry. Stimuluje, osviežuje, regeneruje a revitalizuje pokožku, hĺbkovo ju vyživuje a posilňuje, zlepšuje tón pleti, absorbuje škodlivé látky z pokožky a detoxikuje ju. Zlepšuje tónus a navracia rovnováhu v tvorbe kožného mazu.
Ružový íl so svojou jemnosťou je vhodný na všetky typy pleti, špeciálne na unavenú a zrelú pleť, tiež aj na citlivú a podráždenú pokožku so sklonom k začervenaniu. Je bohatý na prírodné minerály a pokladaný za prírodný skrášľovač. Má výborné exfoliačné, čistiace a detoxikačné vlastnosti, protizápalové, antibakteriálne a antiseptické účinky. Pravidelným používaním pomáha zlepšiť textúru a vzhľad pleti, ktorá trpí ekzémom, psoriázou, akné alebo rosaceou. Redukuje suchosť a šupinatosť, zlepšuje elasticitu a pevnosť pokožky a odstraňuje odumreté bunky z pleti, čím ju zanecháva jemnú a vláčnu. Vďaka podpore látkovej výmeny v podkožných vrstvách napomáha zmierniť prejavy celulitídy. Úspešne sa využíva pri liečbe lupienky a iných dermálnych ekzémov.
Kozmetické bahná, vrátane kvalitného bahna z Mŕtveho mora, pomáhajú jemne exfoliovať a prirodzene remineralizovať pokožku. Vlhké bahno pomáha podporovať žiarivú pokožku, ktorá vyzerá hladšie, jemnejšie a zdravšie. Táto surovina sa môže používať vo formuláciách určených pre tvár i telo a je vhodná aj na použitie v kúpeľnom prostredí.
Bahná môžu byť použité prípravkoch navrhnutých na telo i tvár, t.j. v maskách, peelingoch i zábaloch. Môžu sa použiť aj na prípravu vlasových zábalov a pást a iných produktov na starostlivosť o vlasy, ktoré pomáhajú prirodzene očistiť vlasy a pokožku hlavy.
Bahno z Mŕtveho mora, tiež známe ako čierne bahno, je jemné vlhké bahno bohaté na minerály z vody a dna Mŕtveho mora. Používa sa už niekoľko storočí pre svoje kozmetické a zdravotné výhody. Voda z Mŕtveho mora okrem svojho pozoruhodného obsahu chloridu sodného je významne bohatá aj na iné minerály vrátane draslíka, horčíka, vápnika a množstva iných základných a stopových minerálov.
Zaujala vás táto téma a túžite sa o nej dozvedieť ešte viac?
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Microbiological characterisation of southern African medicinal and cosmetic clays
- Guide to Common Cosmetic Clay Types
- Different Types of Cosmetic Clays For Face and Body