Hamamel virgínsky je okrasný opadavý ker, ktorého listy sa na jeseň krásne zafarbia dočervena a uprostred zimy nás prekvapí voňavými žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi. Farba kvetov závisí na druhu. Kríky hamamelu dosahujú až päťmetrovú výšku. Vetvičky, púčiky aj listy sú husto a krátko chlpaté až plstnaté. Pochádza zo Severnej Ameriky. Pôvodná forma hamamelu však pochádza z Číny, odkiaľ sa ker koncom 19. storočia rozšíril ďalej do sveta. Dodnes je známych iba šesť druhov hamamelu rozšírených vo východnej Ázii a Severnej Amerike, ale v botanických záhradách sa pestuje rada ďalších odrôd vzniknutých krížením s výraznejšie sfarbenými a väčšími kvetmi. Je to stará indiánska liečivá rastlina.
Odvar z kôry a listov využívali severoamerickí domorodci oddávna proti mnohým chorobám, predovšetkým však ako
protizápalový prostriedok.
Bol osvedčeným vonkajším aj vnútorným prostriedkom pri hemoroidoch, na kŕčové žily, opuchy, pri cievnych ochoreniach a na miestne zápaly. Odporúčali ho aj pri krvácaní z nosa, žalúdka, z čriev, pľúc a podobne, pri hroziacom potrate, zvonka na podliatiny, omrzliny, svrbivé ekzémy, aj pri niektorých pohlavných chorobách. Jeho anglický názov znie witch hazel, čo v preklade znamená čosi ako „čarodejnícka lieska“. Kedysi bol, možno aj pre tento názov, považovaný za rastlinu, ktorá pomáha čarodejníkom pri príprave elixírov, vyháňa duchov a odvracia zlo.
Obsahuje cholín, saponín, vitamín C a silicu.
Hamamel je tiež antioxidant, priaznivo pôsobí na ekzémy a lupienku, pretože má hojivé účinky a je silne protizápalový. Hamamel virgínsky má zvieravé, protizápalové a antioxidačné vlastnosti vďaka obsahu tanínov (hamamelitanín), prchavých olejov, organických kyselín a flavonoidov. Liečivé látky z hamamelu sú súčasťou doplňujúcich liečivých prírodných prípravkov pri hnačkách, hemoroidoch a kŕčových žilách. Ďalej pomáhajú pri zápaloch ústnej dutiny a zápaloch ďasien a tiež pri
liečbe atopického ekzému. Listy hamamelu pomáhajú obmedziť sčervenanie, ktoré sa často vyskytuje u citlivej pleti a objavuje sa na lícach a okolo nosa.
Použitie je všestranné. Naneste na vatový tampón alebo nastriekajte priamo na pleť. Môžete ju použiť aj pri výrobe vlastných
pleťových masiek. 2 PL lyžice hydrolátu môžete pridať aj do kúpeľa. Hodí sa aj na prevoňanie izby, stačí rozstrieknuť do priestoru.
Hamamel virgínsky má antiseptické, sťahujúce, protizápalové a na pleť aj upokojujúce účinky. Práve preto sa využíva v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Dokáže zmieniť
prejavy psoriázy, ekzémov,
zaparenín a lieči dokonca aj rany, kožné vredy a hemoroidy. Stačí naniesť na čistú handričku a umiestniť na postihnuté miesto na pokožke. Tento postup je potrebné opakovať aspoň dva krát denne. Okrem sťahovania uvoľnenej zvädnutej pokožky pôsobia priaznivo na ľahko popraskanú nečistú pokožku s rozšírenými pórmi a tlmia aj nadmerné vylučovanie mazu. Ak máte na pokožke stopy po bodnutí hmyzom alebo podliatiny, takisto pomôže hamamel.
Listy hamamelu totiž zvyšujú odolnosť kapilár a tak eliminujú tvorbu a praskanie žíl. Práve preto sa odporúča prikladať si ho aj na kŕčové žily.
Vyrába sa z neho hamamelová pleťová voda so sťahujúcimi a tonizujúcimi účinkami. Obľubujú ju najmä ľudia s problematickou pleťou a rozšírenými pórmi.
Hamamelová pleťová voda sťahuje póry, znižuje nadmernú tvorbu mazu v nich a bráni tak tvorbe akné. Pokožku nevysušuje. Možno ju použiť aj po depilácii a zmierňuje opuch a začervenanie očí. Ak trpíte bolesťami svalov a kĺbov, takisto si na postihnuté miesta prikladajte hamamelovú vodu. Má protizápalové účinky. Preto je účinná aj pri bolestiach hrdla, ďasien a rôznych rán v ústach. Niekoľko kvapiek hamamelu rozmiešajte vo vode a kloktajte.
Zaujala vás táto téma a túžite sa o nej dozvedieť ešte viac?
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku: