POKOŽKA A JEJ PREMENY POČAS NÁŠHO ŽIVOTA
POKOŽKA A JEJ PREMENY POČAS NÁŠHO ŽIVOTA
ČO TO VLASTNE POKOŽKA JE
Pokožka je najvrchnejšou vrstvou kože, teda tou, ktorá prichádza do styku s okolitým svetom a tou, ktorú môžeme vidieť. Je veľmi tenká a tým i ľahko zraniteľná. V priemere má hrúbku 2mm, ale podľa lokalizácie sa mení. Kolíše od 0,11mm až do 4 až 6mm. Tiež závisí od genetických predpokladov, rasy, veku, pohlavia, okolitého životného prostredia, našej životosprávy, resp. profesie, ktorú zastávame. Tenký typ pokožky je lokalizovaný na tvári a dekolte, stredný typ na chrbte, krku a trupe, kým hrubý typ na dlaniach a chodidlách. Povrch kože nie je hladký, pýši sa plytkými ryhami, ktoré vytvárajú kožné políčka vo forme trojuholníkov a kosoštvorcov; drobné ústia rôznych žliaz. Celý povrch nášho tela je pokrytý ochlpením s výnimkou dlaní, chodidiel a pier, ostatné časti vlasmi a hrubším ochlpením. Nezabudneme ani na nechty, ktoré skrášľujú končeky prstov a sú rovnakého pôvodu ako vlasy.
POKOŽKA NOVORODENCA, DETSKÁ POKOŽKA
Počas našich životov sa charakter kože neustále mení a starne spolu s majiteľom. Tieto prejavy závisia od veľa aspektov, ako napr. od našej životosprávy, environmentu a podnebia v ktorom žijeme, od psychického, fyzického a zdravotného stavu, nezanedbateľné sú tiež dedičné dispozície a spôsob starostlivosti. O vzhľade našej kože sa rozhoduje od raného detstva, zväčša to však podceňujeme.
Detská koža má svoje špecifiká, nepredstavuje zjednodušenú verziu kože dospelého jedinca.
U donosených zdravých novorodencov je koža mäkká s vráskami, pokrytá mastnou žltobielou hmotou /lat. vernix caseosa/, ktorá sa skladá z mazu a deskvamovaných buniek. Po jej odstránení sa koža novorodencov fyziologicky viac ošupuje. Toto ošupovanie vrcholí koncom prvého týždňa. Väčšie šupiny a rozpraskaná koža však môžu signalizovať aj poruchy rohovatenia. Cievny systém a termoregulačné mechanizmy nie sú u novorodencov ešte úplne vyvinuté. Krátko po narodení dieťatka sa zjavia na povrchu kože červeno zafarbené časti /erytém/, ktoré sú spôsobené zápalom a trvajú len niekoľko hodín. Po ich vymiznutí často vystupuje čipkovité presvitanie rozšírených ciev /lat. livedo reticularis/, ktoré sa zvýrazňujú vplyvom chladu. Okrem vyššie uvedených sa môžu vyskytovať aj edémy na dorzálnych plochách rúk a nôh. V dôsledku zvýšenej bilirubinémie býva od druhého dňa koža ikterická /lat. icterus neonatorum/ s maximom zmien do 4. dňa. Pigmentácia je znížená, ale niektoré oblasti (areola mammae, linea alba, scrotum) môžu byť tmavšie pigmentované. Vlasový porast plodu /Lanugo/ je nahradený jemnými chĺpkami. Nechty sú vyvinuté, prerastajú okraj lôžka. Koža nedonosených detí je jemnejšia, priesvitnejšia, hladšia a bez vrások. Často pretrváva lanugo. Prsníkové bradavky sú menšie, prsníkové žľazy sa nedajú nahmatať, rozdiely v pigmentácii nie sú mierne. Nechty nedosahujú okraj lôžka.
Pokožka dojčiat a batoliat pri dotyku pripomína zamatovo hebký povrch broskyne. S výnimkou kože novorodencov je aj výborne hydratovaná. Obsahuje viac ako 80% vody, preto je viac náchylná na vznik edémov a mokvanie. Cez tenkú vrstvu pokožky zo zamše presvitajú krvné vlásočnice a sfarbujú ju do ružova. Systém melanínovej ochrany pokožky je v štádiu vývoja a tvorba pigmentu je znížená, preto je koža citlivejšia na slnečné žiarenie. Avšak detská pokožka a jej obranyschopnosť je ešte len v štádiu vývoja a je oveľa náchylnejšia na prejavy vonkajšieho prostredia, tým pádom i reaktívnejšia a zraniteľnejšia. Z tohto dôvodu sú na jej povrchu častejšie badateľné bakteriálne infekcie a zápaly. Koža obsahuje málo podkožného tuku, pričom spojenie pokožky so zamšou ešte nie je pevné. Rohovina je tenká a málo odolná, riedka a nesúvislá. Pri neúmernom tlaku a trení môžu vzniknúť otlaky aj pľuzgiere. Nešetrné zaobchádzanie s ňou ako drsné utieranie a čistenie, odieranie kože o plienku a koža o kožu pri pohyboch spôsobujú tzv. dermatitídu z odretia.
Kožný film je slabý aj počas predškolského a raného školského veku. S postupným vyzrievaním imunitného systému súvisí odlišný priebeh niektorých chorôb (napr. tuberkulóza), ale aj mnohé choroby s nejasnou etymológiou prebiehajú u detí iným spôsobom ako u dospelých (napr. psoriáza). Niektoré klinické formy bakteriálnych a kvasinkových chorôb sa vyskytujú len u detí.
POKOŽKA TEENAGERA, POKOŽKA POČAS PUBERTY
Akné patrí medzi najčastejšie kožné choroby. V puberte sa s rozličnou intenzitou vyskytuje takmer u každého približne okolo 15. roku, zvyčajne však po 20. roku spontánne vymiznú. Niekedy pretrváva až do 30. roku, prípadne sprevádza svojho majiteľa až do staroby. Čím skôr sa akné prejaví, tým vážnejší je jeho rozsah a zvyčajne i priebeh. Akné je multifaktorálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa prejavuje v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz (v tzv. seboreických oblastiach), teda na tvári a na hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát. Akné sa prejavuje vo forme komedónov (uhrov), papúl (červených vyrážok), pustúl (hnisavých vyrážok), bolestivých uzlových cýst a konglobované (najťažšie štádium). Ochorenie pretrváva väčšinou niekoľko rokov. Neliečené alebo nesprávne liečené akné môže na koži zanechať jazvy.
Otvorené komedóny s priemerom 1 až 5mm, majú rozšírené ústia a javia sa ako čierne body na úrovni kože, alebo mierne vyvýšené nad úroveň kože. Otvorené komedóny môžu ustúpiť aj spontánne po uvoľnení svojho obsahu na povrch kože. Ak k tomu nedôjde, môžu sa z nich vyvinúť zápalové prejavy akné. Uzatvorené komedóny majú ústie voľným okom neviditeľné. Javia sa ako tuhé, drobné vyvýšeninky belavej farby s priemerom 1 až 5 mm. Postupnou akumuláciou mazu sa komedón zväčšuje, až nakoniec praskne, čím sa obsah uvoľní do okolitého tkaniva a tak spôsobí zápalovú reakciu. Pri povrchovom procese sa vyvíja hnisavá vyrážka belavej farby s červeným zápalovým okolím. Pri zápalovom procese v hlbších vrstvách kože vzniká tuhá vyrážka červenej farby, s priemerom do 1 cm, vystupujúca nad úroveň okolitej kože. Prejavy povrchovej formy akné sa zvyčajne hoja bez jaziev.
POKOŽKA PO PUBERTE, DOSPELÁ POKOŽKA
Vzhľad pokožky závisí od viacerých vnútorných a vonkajších faktorov. Dočasne sa mení vplyvom zdravotných, psychosociálnych, metabolických i hormonálnych výkyvov. U žien sa to prejavuje najmä 2 až 4 dni pred menštruáciou alebo počas tehotenstva. Ročné obdobie, zmena životného štýlu a klímy, alergia na potraviny či kozmetiku taktiež na istú dobu ovplyvní jej výzor. Po odznení týchto vplyvov sa však koža upraví do pôvodnej podoby bez zjavných následkov. Po istom individuálne dlhom čase však na vzhľade pokožky už nastávajú stále zreteľnejšie a nezvratné zmeny v podobe prejavov starnutia.
Časové obdobie, počas ktorého si koža každého z nás zachováva svoj nemenný výzor, závisí od viacerých faktorov, ako kde sa nachádza na tele, ale aj od pohlavia, rasy a fototypu či genetickej predispozície. Na druhej strane nezanedbateľnými faktormi sú aj životný štýl a okolité životné prostredie, náš zdravotný stav a v neposlednom rade kozmetická starostlivosť, ktorú doprajeme našej pokožke. Je dokázané, že odevom chránené miesta starnú pomalšie než odkryté. Najrýchlejšie starne práve pleť, pokožka na krku a dekolte, na chrbte dlaní a to tým viac, čím sú mazové žľazy menej činné a pokožka tenšia. Tiež svetlá pokožka starne rýchlejšie ako tmavšia.
POKOŽKA V ZLATOM VEKU, POKOŽKA PO 30TKE, ZRELÁ POKOŽKA
Od istého veku sú na vzhľade kože stále zreteľnejšie nezvratné zmeny. V období po 30. a okolo 40. roku života sa spomalí látková premena, zníži sa produkcia hormónov a v závislosti od starostlivosti a životného štýlu sa každú ďalšiu dekádu znižuje približne o 10%. Keratínocyty, ako aj ostatné bunky organizmu, sa rozmnožujú spomalene. Jednými z vinníkov sú práve voľné radikály. Fibroblasty v zamši sú čoraz viac postihnuté ich škodlivými účinkami, znižuje sa produkcia kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Poškodené bunky a štruktúra kože nestačia regenerovať, znižuje sa obranyschopnosť trojboja pokožky a tým sa zvyšuje prienik škodlivín. Koža postupne starne, čoho počiatočnými prejavmi sú práve vrásky. Tie sa prejavujú menej či viac hlbokými ryhami na povrchu pokožky. Pokožku s vráskou uchopíme medzi dva prsty a natiahneme. Ak takmer zmizne, je iba povrchová, s takouto ešte dokážu adekvátne kozmetické výrobky a každodenná starostlivosť zatočiť. Ak je však hlboká, jej pomôžu už len lekárske a esteticko-plastické zákroky.
Prvé vrásky sa začínajú vytvárať už na začiatku druhej dekády života, teda v období puberty ako predchodcovia mimických vrások. Sú to ešte len jemné čiaročky, ktoré len letmo zbadáme, ale sú už na svete a čakajú na svoje zviditeľnenie. Voľným okom viditeľné prvé vrásky sa objavujú v rôznom veku v závislosti od rôznych genetických aj vonkajších a iných vplyvov. Ženám so suchou pokožkou sa začínajú zvýrazňovať vrásky už vo veku 20 až 25 rokov, kým majiteľkám zmiešanej a mastnej pokožky vo veku 25 až 30 rokov. Muži sú výhercami, prejavy starnutia u nich sa preukazujú len oveľa neskôr.
Mimické vrásky sú dôsledkom mimiky osemnástich tvárových svalov. Denne vykonajú aj tridsaťtisíc pohybov, asi preto ich nazývame vrásky dynamické. Pleť sa natiahne a znova uvoľní. Mladšia pokožka sa s tým vysporiadáva bez problémov, ale pričasté mračenie, krčenie čela či špúlenie pier sa stávajú hrozbou pre uchovanie krásy. Prvé mimické vrásky sa objavujú okolo často používaných tvárových svalov. Zväčša je to v okolí očí. Na týchto miestach tváre sa pôvodne pružné vlákna elastínu opakovaným sťahovaním a rozťahovaním unavia a strácajú svoju schopnosť navrátiť sa do prirodzenej podoby. Stráca sa svalový tonus. Spočiatku vznikne jemný, neskôr však stále výraznejší previs priveľkej kože a v jeho údolí vráska. A takto pôvodne miznúce vrásky, ktoré zreteľne vystupujú len pri určitých prejavoch, sa fixujú a stávajú trvalými. Typické sú drobné vejárovité vrásky pri vonkajšom kútiku oka, dlhá vráska tiež zakončená vejárikom pod spodným viečkom, vrásky chmúrenia v dolnej línií čela medzi obočím a tiež vrásky údivu na čele. Naša tvár v zrelom veku potom vysiela našu najčastejšiu náladu i životosprávu.
Vznik vrások druhého typu má inú príčinu. Dôsledkom klesajúcej hladiny hormónov sa postupne znižuje aktivita buniek a zárodočné bunky začínajú degenerovať. Sieť kolagénových a elastických vlákien v zamši stráca svoju funkciu a rovnomernosť. Až do menopauzy zostáva obsah kolagénu viac-menej stabilný, ale jeho množstvo sa pomaly znižuje približne o 5% ročne. Tak sa kontúry tváre stávajú unavenejšími a vrásočky sa menia na vrásky. V podkoží sa zužujú krvné cesty, zhoršuje sa prekrvenie. Tonizujúci vplyv hormónov na cievne steny slabne, a tak pleť starne a uvädne, stále viac ochabuje, nevládze odolávať gravitácii a vznikajú statické vrásky. S pribúdajúcimi rokmi sa čoraz viac prehlbujú pôvodne zanedbateľné nosovo-perné ryhy po oboch stranách nosa a najmä u fajčiarov kolmé vrásky nad hornou perou. Počet vzniku statických vrások závisí od toho, ako sa staráme o pleť počas života. Ale tieto vrásky môžu byť aj prejavom predčasného starnutia najmä vplyvom nadmerného stresu či vystavovania pokožky slnečnému žiareniu.
Ďalším prejavom tejto vekovej kategórie je tiež zníženie množstva vody v pokožke. Po 35. roku mazové žľazy produkujú už len asi 2/3 a vo veku okolo 45 rokov už len 1/2 množstva mazu v porovnaní s obdobím dospelej kože. Slabnúca činnosť mazových žliaz zapríčiňuje nedostatok kožného filmu a tým aj zníženú ochranu pred únikom vzácnej viazanej vody. Spočiatku môžeme spozorovať ochabnutie kože len na tvári a krku, ale postupne aj na dekolte, rukách a inde. Neskôr sa z prebytku voľnej kože vytvárajú kožné záhyby. Evidentné sú zmeny na mimoriadne namáhaných očných viečkach.
Nepríjemnosti nám môžu spôsobiť aj kruhy pod očami. Môžu za to dedičné predispozície a nedostatočná cirkulácia krvi a lymfy. Stav zhoršuje zlá životospráva, nedostatok spánku a tiež chudokrvnosť, stres a únava, choroby a nedostatočné vylučovanie toxických látok z organizmu. U niekoho sa vytvárajú nevzhľadné opuchy očného okolia a viečok. K nim prispieva okrem uvedených vplyvov aj dlhý pobyt v nevetranej miestnosti, fajčenie, alkohol, tráviace ťažkosti a nízky krvný tlak. Vačky pod očami vznikajú v dôsledku zníženej funkčnosti lymfatických cievok. Na chrbte rúk sa koža stenčuje a zvýrazňujú sa modrasté žily. Typické je aj nepravidelné rohovatenie. Nežiaduce zmeny nastávajú aj vo vlasoch, v štruktúre nechtov a zubov, v rozložení tuku v tvári a tele a v celej kostrovej sústave.
POKOŽKA V STARŠOM ZRELOM VEKU
Nepriaznivé prejavy starnutia môžeme zmierniť vhodne zvolenou kozmetikou, ktorej hlavnou funkciou je stimulovať životaschopné bunky a dopĺňať im chýbajúce aktívne látky, chrániť pokožku pred vysušovaním a škodlivými vonkajšími vplyvmi. Kozmetickú starostlivosť potrebujeme v tomto veku zintenzívniť a doplniť s ohľadom na osobitosti zrelej kože. Jednoduché ošetrovanie povrchových vrstiev je už nedostatočné, koža potrebuje prísun účinných aktívnych látok aj do hlbších vrstiev. Aj pri zrelej pleti naďalej rozlišujeme, či sa jedná a suchý, zmiešaný a iné typy, či je citlivá a navyše ochabnutá a vystresovaná, nepravidelne pigmentovaná, priveľmi stenčená, atď. Mastná pleť alebo pleť so sklonom k tvorbe akné sú v tomto veku už ojedinelými prípadmi.
Pri udržiavaní našej krásy pokračujeme v pravidelnej hygiene a odličovaní kvalitnými a zároveň šetrnými prípravkami. Hĺbkové čistenie zrelej pokožky suchšieho typu zväčša už nie je potrebné. Pri večernom čistení volíme bezalkoholové čistiace pleťové vody a toniká, najlepšie však poslúžia práve pleťové mlieka a fluidy. Použitie peelingu pri vlastnom ošetrení má svoje osobitosti. Vhodnejšie je zveriť sa do rúk odborníkov. Večerné čistenie je ideálnym časom na zbavenie sa nežiadúcich chĺpkov v okolí obočia, nad hornou perou či na brade z dôvodu, že pokožke poskytneme čas na upokojenie. Na ranné čistenie zrelej pokožky postačí bezalkoholové tonikum, hydrolát, bylinný odvar či minerálna voda. Práve minerálne vody a hydroláty sú výborným riešením pre dopĺňanie vlahy formou postreku cez deň. Večernému ošetreniu venujme osobitú pozornosť. Počas spánku prebieha regeneračný proces, preto je noc ideálnym časom na podporu slabnúcej aktivity zárodočných buniek zrelej kože. Prospešné sú výživné a revitalizačné prípravky s obsahom kvalitných aditív, akými sú beta-karotén, pantenol, koenzým Q10, fytostestrogény, kinetín či retinol. Účinná je aj kyselina retinová, ktorá však je povolená iba v dermatologických prípravkoch, kvôli jej nadmernej dráždiacej schopnosti.
Nevyhnutné je, aby sa tieto biologicky účinné látky dostali k živým keratínocytom. Osvedčenými dopravcami sú lipozómy, tekuté kryštály a im podobné látky. Keďže aj potné žľazy strácajú na aktivite, je potrebné ošetrenie prípravkami, ktoré doplnia zložky prirodzeného hydratačného faktoru a lipidy. Výborné sú emulzie typu voda v oleji, pritom gélové výrobky zrelú pokožku suchého typu sťahujú a dehydratujú. Popri hydratačných prípravkoch sa osvedčili výrobky s obsahom kvalitných kozmetických olejov alebo oleje samé, ako sú napríklad oleje amarantový, avokádový, borákový, hroznový, ryžový, klíčkový, kukuričný či pšeničný, malinový, makadamiový, olivový, pupalkový, rakytníkový, sezamový a sójový. Pokožke prospejú aj prípravky s vysokým obsahom bambuckého masla, jojobovým i mandľovým voskom, skvalénom a skvalanom, ceramidmi, sfinglipidmi, cholesterolom, fytosterolmi, lipofilnými vitamínmi a antioxidantmi. Nezabúdajme ani na UV ochranu cez deň. Voľme si vhodné výrobky s minimálnym UV filtrom hodnoty 15. Prípravky s obsahom UV filtrov však večer nepoužívajme. Osobitnú starostlivosť venujme pokožke okolo očí a úst a nezanedbávajme ani naše ruky, krk a dekolt.
Hĺbkové ošetrenie v pohodlí domova si doprajme minimálne raz týždenne. Mechanický peeling pleti už zanedbajme a vsaďme na vhodnejšie alternatívy ako je chemický či enzymatický peeling u kozmetičky. Na očistenú pleť, krk a dekolt nanesme revitalizačnú či liftingovú masku a nezabúdajme ani v tomto prípade na tenkú pokožku v oblasti očí. Výborne poslúžia aj očné obklady z odvaru nechtíka lekárskeho, prasličky roľnej, čierneho či zeleného čaju. Pri citlivej pokožke bylinné odvary voľme opatrne a vopred vyskúšajme toleranciu pleti na bočnej partii krku. K eliminácii tmavých kruhov pod očami neodmysliteľne prispieva jemná masáž mandľovým olejom, obklady z výluhu brezových listov, očianky rostkovej alebo výťažok z uhorky. Prospešné je konzumovať zeleninu a ovocie tmavočervenej a tmavo zelenej farby a tým zvýšiť príjem železa. Tí, ktorých potrápia aj opuchy a vačky pod očami, nech nezanedbávajú správny pitný režim. Na trhu sú tiež dostupné špeciálne chladivé gély, krémy a tyčinky na unavené očné okolie s obsahom escínu, mangánu, hydrolyzovaných bielkovín najmä zo sóje a ryže. Buďte vynaliezaví a využite suroviny z chladničky i špajzy. Ako enzymatický peeling poslúži roztlačená dužina papáje či bobuľového ovocia. Výborná je kyslá smotana či jogurt vymiešaný s vaječným žĺtkom a medom či maska z avokádovej kaše.
Hĺbkové ošetrenie v kozmetickom salóne si doprajte aspoň raz mesačne. Komplexné ošetrenie kvalitnou kozmetikou s dôrazom na masáž tváre a očného okolia, hĺbkovo pôsobiaca pleťová maskaa hlavne čas relaxácie sú nevyhnutnou starostlivosťou o zrelú pleť.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Newborn Skin 101
- Five life hacks for healthy skin
- 6 Anti-Aging Tips That’ll Transform Your Beauty Routine