PLESNE NA CHODIDLÁCH A NECHTOCH
PLESNE NA CHODIDLÁCH A NECHTOCH
Najčastejšie sa s nepríjemnými mykózami nôh stretávame v letnom období, keď sa bosí prechádzame po bazénoch, kúpaliskách, verejných sprchách či iných vlhkých prostrediach. Výnimkou však nie sú ani nepríjemnosti spôsobené práve naopak, teplou uzavretou zimnou obuvou. Nemilý „darček“ si môžeme priniesť aj z nákupu topánok, ak si nedáme pozor a skúšame si obuv na bosé nohy bez ponožiek.
AKO SA PREJAVUJE PLESEŇ NA NOHÁCH
DOMÁCA LIEČBA PLESNE NA NOHÁCH
- koreň lopúcha
- dubová kôra
- nechtík lekársky
- ľubovník bodkovaný
- praslička roľná
- šalvia lekárska
Veľmi účinná je vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam aj obyčajná morská soľ! Bylinkový kúpeľ pripravíte veľmi jednoducho. Stačí primerané množstvo sušenej bylinky zaliať horúcou vodou, prípadne povariť, no v každom prípade nechať dostatočne vylúhovať. Následne vzniknutý „čajík“ prijete do kúpeľa. Odporúčaná doba kúpania je do 20 minút a nemala by sa prekračovať.
ČAJOVNÍKOVÝ OLEJ - ZÁZRAČNÁ POMOC Z PRÍRODY
DOBRE VEDIEŤ
Čajovníkový olej sa oplatí mať doma vždy po ruke! Využijete ho ako v starostlivosti o zdravie a krásu pokožky, pleti či vlasov, tak i v starostlivosti o domácnosť. Nie náhodou predstavuje totiž aj účinnú zložku mnohých ekologických či prírodných prostriedkov pre domácnosť. Odmasťuje, čistí a dezinfikuje. Avšak pozor – jeho charakteristická vôňa je veľmi silná a prenikavá a tak nie každému musí zaručene sadnúť.
BABSKÉ RADY NA NEZAPLATENIE
Ako s plesňami nôh bojovali naše babičky? Popravde, nie veľmi voňavo :) Babské rady tradujúce z generácie na generáciu odporúčajú napríklad octové kúpele, ale aj potieranie nôh, predovšetkým postihnutých miest, cesnakom. S plesňami dokáže zatočiť aj zásaditá strava – uprednostnite jedálniček zložený prevažne z čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín, morských rias a semienok.
ABY NEVZNIKOL PROBLÉM...
Prevencia je základ, teda najlepšie je vyhnúť sa vzniku problému dodržiavaním jednoduchých zásad. Na verejných priestranstvách nechoďte bosí, ani v bazéne či verejných sprchách nevyzúvajte z nôh minimálne gumené šľapky. Snažte sa vždy dodržiavať všetky hygienické zásady a v prípade, že máte nohy na plesne náchylné, vyčleňte si tiež vlastný uteráčik, o ktorý sa nebudete s nikým deliť. Obuv zásadne skúšajte len na ponožku a dbajte na to, aby boli vaše nohy vždy v suchu a teple.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Foot mycosis (fungi): prevention and care
- Athlete's foot
- Antifungal effects of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil