VANILKA PRAVÁ
VANILKA PRAVÁ
Až do polovice 19.storočia mali na vanilku monopol Španieli, pričom hlavná oblasť pestovania vanilky bola v Mexiku. To bolo spôsobené aj tým, že túto krásnu a veľmi špecifickú rastlinu opeľovali len určité druhy včiel a kolibríkov, ktoré inde na svete nemajú prirodzenú populáciu. Až vynájdenie metódy umelého oplodňovania rastliny v roku 1841 umožnilo pestovať túto rastlinu aj v iných oblastiach sveta. Hospodársky rozmach a rozšírenie vanilky do celého sveta nastalo až vďaka tomuto objavu. Dnes sa okrem Mexika pestuje vanilka na ostrovoch v Indickom oceáne, na Madagaskare (ten predstavuje 80% z celkovej produkcie vanilky), na Srí Lanke, na Bahamách, či v Indonézii.
Zelenkasté strukové plody vanilky sa zbierajú, keď sú v polodozretom stave, resp. keď začínajú žltnúť. Až po fermentácii stmavnú, pričom sa vytvorí vanilín, ktorý je zodpovedný za charakteristickú vôňu a sladkú chuť tohto korenia. Struky sú dlhú 20 až 25 cm, v pozdĺžnom smere vráskavé. Na povrchu struku je vidno často biele kryštály vanilínu. Kvalitu vanilky určuje jej aróma, farba a ohybnosť. Lámavosť je znakom vysušenia, ktoré poukazuje na zníženie obsahu arómy. Ako korenie sa používajú čerstvé tobolky alebo sušené - upravené ako prášok alebo esencia.
Vanilka je veľmi obľúbená pri pečení, do koláčov, dezertov, zmrzliny, okrem toho sa používa v likérnickom, voňavkárskom a farmaceutickom priemysle. Dopriať si ju môžete naozaj v hojnom množstve, pretože predstavuje života-budič pre činnosť srdca a blahodarný energetický stimul pre celý organizmus. Vanilka navyše pôsobí ako afrodiziakum, pretože látky ktoré obsahuje spôsobujú rozšírenie ciev a tak podporujú prekrvenie. Jej vôňa je zároveň veľmi účinnou zbraňou proti depresiám. Takže hor sa na vanilkovú zmrzlinu.
NIE JE VANILÍN AKO VANILÍN
V slovenských supermarketoch a potravinách je dostupný práve tento syntetický vanilínový cukor. Ak však túžite po rpavej chuti a vôni vanilky s jej neodmysliteľnými účinkami, môžege si zakúpiť aj originálne vanilkové struky. Tie treba správne uskladniť na suchom mieste, najlepšie každý struk samostatne do celofánového či hliníkového vrecúška.
Dobre vedieť: Vanilkový cukor z pravej vanilky si môžete tiež jednoducho vyrobiť aj sami doma. Stačí vložiť vanilkový struk do pohára s cukrom a nechať ním cukor prevoňať. Pohár musí byť dobre utesnený, aby aróma nevyprchala.
VANILKA V KOZMETIKE
Ďalšie uplatnenie nachádza extrakt z vanilky v kozmetickom priemysle pri príprave voňaviek a parfumov, mydiel, šampónov a krémov. Dreň vanilkového struku ukrýva čistý koncentrovaný výťažok vanilky pravej, ktorý sa pýši výnimočnými antioxidačnými účinkami.
Pôsobí na srdcovú činnosť a pripisujú sa mu aj afrodiziakálne účinky. Blokuje nadmerné potenie, znižuje krvný tlak, uvoľňuje kŕče napr. pri menštruačných bolestiach. Dodáva kozmetickým produktom neopísateľne lahodnú vôňu.
VANILKA V AROMATERAPII
Aztékovia vanilku používali pri liečbe horúčky, na povzbudenie srdcovej činnosti či chuti do života. V 17. storočí sa začala pridávať do šálky čokolády a pre svoju upokojujúcu vôňu sa stala aj súčasťou mnohých parfumov. Éterický olej s antidepresívnymi účinkami sa využíva v aromaterapii a vanilková esencia je súčasťou sprchovacích gélov, pien do kúpeľa, mydiel či krémov. Vanilka je prijateľná pre všetky typy pleti a ovlaží aj dušu. Vyskúšajte vanilkový olej do kúpeľa: do vane si nakvapkajte pár kvapiek vanilkového, citrónového a mimózového esenciálneho oleja, ktoré vymiešate so smotanou.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- 6 Benefits of Vanilla Extract and Vanilla Beans
- Amazing Benefits Of Vanilla For Skin, Hair And Health
- Vanilla: potential health benefits