NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOZMETIKE - FORMALDEHYD
NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOZMETIKE - FORMALDEHYD
PREČO SA FORMALDEHYD POUŽÍVA
Kontrolné orgány v Nemecku v novembri 2010 upozornili na nepovolený zvýšený obsah formaldehydu v koncentráciách okolo 1,8% v prostriedkoch na vyrovnávanie vlasov. Produkty pochádzajúce z USA i Brazílie bolo možné kúpiť na internete a boli ľahko dostupné v kozmetických salónoch, ktoré si dovážajú svoje zásoby zo zahraničia. Na európskom trhu je predaj prostriedkov na vyrovnávanie vlasov s obsahom formaldehydu zakázaný smernicou 76/768/EHS, predsa sa dostávajú k zákazníkom prostredníctvom internetu alebo neopatrných kaderníckych salónov, ktoré dovážajú svoje výrobky z tretích krajín. Nielen v Európe, ale i v Írsku boli výrobky s obsahom formaldehydu na úrovni 1,7 až 2,0% z trhu stiahnuté a Írsko vydalo prostredníctvom systému RAPEX varovanie pre všetky európske krajiny.
AKO FORMALDEHYD PÔSOBÍ NA ĽUDSKÉ ZDRAVIE
AKO VYBERAŤ KOZMETIKU BEZ FORMALDEHYDU
FORMALDEHYD V BEŽNOM ŽIVOTE
V angličtine bol už pred troma desaťročiami zavedený výraz „sick building syndrome“ (tzv. syndróm chorých budov), ktorý označoval súbor nevysvetliteľných príznakov ochorení ako bolesť hlavy, podráždenie dýchacích ciest a očí, nevoľnosť, slabosť. Tieto prejavy sa často spájali s nárastom ďalších ochorení – alergie, astmy, kožných aj dýchacích porúch, a to všetko v spojitosti so zlou kvalitou vzduchu vo vnútri budov. Práve formaldehyd je typickým zástupcom problematiky uzatvorených priestorov. Hlavným zdrojom formaldehydu v bytoch býva jeho vybavenie – nábytok z drevotriesky, preglejky, lepenky, podlahoviny, farby, laky, koberce či tapety. Najnebezpečnejšia je drevotrieska – obľúbený materiál výrobcov lacného nábytku do detských izieb a spální. Na jej výrobu sa totiž spotrebuje veľké množstvo močovinovo-formaldehydovej živice, ktorá dokáže do ovzdušia uvoľňovať formaldehyd aj počas mnohých rokov. Akútne účinky vysokej koncentrácie formaldehydu v ovzduší sa prejavujú miestnym dráždením slizníc očí a horných dýchacích ciest so vznikom zápalu, opuchom, slzením, suchosťou v hrdle, bolesťami hlavy, kašľom, kýchaním, závratmi, pocitom na zvracanie. Príznaky sú často vážnejšie na začiatku expozície, po čase ustupujú. Chronické účinky po dlhodobom a opakovanom vystavení sa formaldehydu sa prejavujú ako chronický kašeľ, chronické poruchy dýchacích ciest, astma, bronchitída a dermatitída. Formaldehyd je pre ľudí vysoko toxický, nezávisle od spôsobu vystavenia – pri vdýchnutí, požití aj pri prechode pokožkou. Je karcinogénny a mutagénny, môže spôsobiť dedičné genetické poškodenie. Pri vdychovaní môže vyvolať podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocit pálenia v hrdle ako aj zhoršenie prejavov astmy. Štúdie už preukázali súvis medzi vystavením sa formaldehydu a rozvojom astmy v detstve. Formaldehyd rovnako poškodzuje ženský reprodukčný systém. O formaldehyde sa v odborných kruhoch hovorí ako o jednej z príčin atopického ekzému, chronických zápalov stredného ucha, a hoci pre väčšinu ľudí sú jeho účinky dočasné, u časti populácie môže skutočne vyvolať alergiu. Až viac ako 10 % ľudí naň môže byť citlivých a prudko reagovať na ľubovoľné množstvo.
Nasledujúce materiály sú tiež primárnym zdrojom expozície formaldehydu:
- Preglejka, lisované drevo, drevotrieskové dosky, drevovláknitá doska strednej hustoty. Tieto produkty používajú lepidlá, ktoré obsahujú formaldehyd, a sú bežne používané v domácej výstavbe a rekonštrukcii, a pri výrobe “úsporného” nábytku a skriniek
- Farby, lepidlá, laky na podlahy
- Výrobky pre domácnosť, ako sú tapety, lepenka a výrobky z papiera
- Výfuky z pripojených garáží alebo z vonku
- Dym z krbov a kachlí na drevo
- Tabakový dym
- Kozmetické výrobky, ako sú laky na nechty, niektoré výrobky starostlivosti o vlasy
- Nekrčiace sa látky a ošatenie.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Should You Actually Be Worried About Formaldehyde in Beauty Products? We Investigate
- Formaldehyde And Formaldehyde-Releasing Preservatives
- Formaldehyde: What Is It and Why Is It in My Cosmetics?