RASTLINNÉ OLEJE NADOVŠETKO
RASTLINNÉ OLEJE NADOVŠETKO
Aby sme však nepredbiehali, poďme si na začiatok povedať niečo o tom, čo vlastne rastlinné oleje sú. V kozmetickom priemysle rozlišujeme dva typy olejov a to panenské oleje a maceráty.
Kvalita na dosah
Panenské oleje prestavujú 100% jednozložkové produkty - za studena lisované oleje. Najznámejším panenským olejom je pravdepodobne olivový olej, ktorý určite poznáte nie len z kozmetických prípravkov, ale aj z kuchyne. Tieto oleje sú vďaka šetrnému spôsobu spracovania vysoko kvalitné a tiež obsahujú vysoký podiel najrôznejších vitamínov, minerálov a aktívnych látok. Maceráty predstavujú výluhy častí rastlín v olejovom nosiči. Takýmto olejom je napríklad levanduľový olej, ktorý sa pripravuje macerovaním, teda ponorením kvetov levandule do nosného oleja po obdobie niekoľkých týždňov. Pri správnom uskladnení a dodržaní niekoľkých krokov sa vzácne účinné látky prenesú z rastlinky do olejového nosiča, ktorý po scedení nazývame macerátom. Maceráty takýmto spôsobom získavajú úžasné vlastnosti rastlín, z ktorých nie je možné olej vyrobiť.
Kvalita rastlinných olejov veľmi závisí od spôsobu spracovania, keďže však ide o prírodný produkt, vplyv na ňu má aj samotná kvalita použitých rastlín. Príroda je mocná čarodejnica, nedokáže však vytvoriť vždy navlas rovnakú rastlinku, preto sa aj oleje v závislosti od dodávateľa a konkrétnej spracovanej úrody môžu jemne líšiť.
Správny výber
Na čo by ste si však mali dať pozor, je správny výber oleja podľa vášho typu pleti, pokožky či vlasov. Na trhu sú dostupné desiatky druhov olejov, preto sa nemusíte strachovať, že by ste si zo širokej ponuky nedokázali vybrať. Pre mastnejšie typy pokožky sú vhodné oleje suchšie, ako je napríklad olej z hroznových jadier, z marhuľových jadier, makadamiový olej a mnohé ďalšie, rýchlo sa vstrebávajúce oleje. Pre ošetrenie pokožky trpiacej dehydratáciou siahnite po výživnejších typoch olejov, ako je arganový, šípkový, levanduľový... Mnohé olejčeky dokážu tiež pomôcť vyhladiť jemné vrásky, upokojiť podráždenie či začervenanie pleti, ale aj urýchliť hojenie rôznych kožných problémov, ako je akné, ekzém, psoriáza či rosacea. Vyživia tiež vlasy a vlasovú pokožku, pomôžu proti vypadávaniu či oživia zničené vlasové končeky.
Či už sa rozhodnete rastlinné oleje vyskúšať použiť namiesto pleťového krému či séra, alebo uprednostníte ich použitie ako vlasovú masku, zábal, či celotelový masážny a vyživujúci olej, veríme, že účinky, ktoré sa dostavia už po chvíľke pravidelného používania, vás presvedčia o kvalitách organických olejov a stanete sa na nich rovnako závislí, ako tí najväčší milovníci organických produktov.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Natural Based Cosmetic Oils, Waxes, and Essential Oils
- 5 oils that can work wonders for skincare routine, and why
- Your Complete Guide to Using Natural Oils On Hair