ŽIHĽAVA
ŽIHĽAVA
NEBEZPEČNÉ STRETNUTIE – PREČO ŽIHĽAVA PŔHLI?
Žihľava nepatrí zrovna k najobľúbenejším bylinkám a to kvôli tomu, že pri kontakte s pokožkou spôsobuje nepríjemné popŕhlenie. Ako je to ale možné? Celá rastlina žihľavy je totiž posiata drobnučkými chĺpkami. Ak sa jej lepšie prizriete, tieto je možné vidieť aj voľným okom. Chĺpky žihľavy obsahujú zmes troch chemikálií, ktoré pri kontakte s kožou spôsobujú podráždenie. Tieto chemikálie sú histamín, acetylcholín a serotonín. Ich kombinácia má na svedomí dráždenie, pálenie, svrbenie, neraz začervenanie. Pri citlivých jedincoch či alergikoch dokonca opuch alebo až šok. Preto nie je úplne vhodné zbierať žihľavu holými rukami. Hoci si poviete, že vás žihľava nepáli, váš organizmus môže situáciu vyhodnotiť inak.
ŽIHĽAVA AKO LIEČIVÁ BYLINA
Už v minulosti sa žihľava používala ako prostriedok proti jedom a páleniu. Paradoxne, starí liečitelia ju popŕhleným ľuďom kázali vypiť pŕhľavovú šťavu. A po pŕhlení nebude ani stopy. Žihľava je plná výživných látok, vďaka ktorým má blahodarné účinky na ľudské zdravie. V jej vnútri sa nachádzajú vitamíny C, B a provitamín A, ako aj minerály vápnik, horčík či železo. Taktiež obsahuje chlorofyl, kyselinu kremičitú, triesloviny, zlepšujúce imunitu a serotonín, čo je hormón, ktorý má v ľudskom tele dôležitú úlohu - zabezpečovať lepšiu náladu.
Dobre vedieť: Svoje využitie si žihľava našla aj pri tkaní – prišlo sa totiž na to, že tkaniny z nej sú odolnejšie ako tie z konope, konkuruje aj vlne, čo sa týka schopnosti hriatia a jemnosti zas bavlne.
LIEČIVÉ ÚČINKY ŽIHĽAVY
Pôsobí protirakovinovo, pomáha pri ateroskleróze, je účinným antireumatikom, upravuje metabolizmus, upravuje krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pre cukrovkárov, pôsobí na kardiovaskulárny systém, zlepšuje funkciu pečene a žlčníka – pôsobí detoxikačne na organizmus, pomáha pri kašli, používa sa na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu.
Pri reume sa prikladá na boľavé kĺby, tak isto sa prikladá na boľavé miesta aj pri bolestiach krížov a zápaloch nervov na rukách a nohách, pričom na všetky tieto problémy si môžete pripraviť aj kúpeľ zo žihľavy, ale ponorení by ste mali byť len po výšku srdca.
ŽIHĽAVA V KOZMETIKE
Aj pitie žihľavového čaju údajne prospieva rastu vlasov, preto možno žihľavovú vlasovú kúru doplniť aj o popíjanie žihľavového čaju, ktorý vám pomôže aj pri nadmernom šedivení vlasov či problémoch s lupinami. Po takejto žihľavovej vlasovej kúre by vám vlasy mali rásť o niečo rýchlejšie a budú aj krásne lesklé. Šťava a obklady zo žihľavy sa veľmi osvedčili pri chronických problémoch kože, ako sú ekzémy, vredy a akné. Žihľava zmäkčuje pokožku, zvláčňuje ju a upokojuje.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- 6 Evidence-Based Benefits of Stinging Nettle
- Biologically active components and health benefits of nettle seed oil
- 101 uses for stinging nettles