NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOZMETIKE - ZLÚČENINY HLINÍKA
NEBEZPEČNÉ LÁTKY V KOZMETIKE - ZLÚČENINY HLINÍKA
PREČO SA HLINÍKOVÉ ZLÚČENINY POUŽÍVAJÚ
Dezodorant umožňuje uvoľnenie potu, ale neutralizuje zápach potu antiseptickými látkami, ktoré zabíjajú baktérie spôsobujúce zápach. Antiperspiranty upchávajú, uzatvárajú alebo blokujú póry výkonnými chemickými zlúčeninami, akými sú soli hliníka, takže sa nemôže uvoľniť pot. Dezodoranty sú teda vhodnejšie, lebo antiperspiranty bránia telu vykonávať prirodzenú funkciu, čím je uvoľňovanie potu a vylučovanie toxínov z tela, a aktívnymi látkami, pomocou ktorých dosahujú tento výsledok sú hliníkové zlúčeniny, hlavne aluminum zirconium a aluminum chlorohydrate.
AKO HLINÍKOVÉ SOLI PÔSOBIA NA ZDRAVIE
Ako štúdie z roku 1960 naznačili, úroveň hliníka je vyššia v mozgoch ľudí s Alzheimerovou chorobou. Následný výskum predpokladal, že hliník a parabény by pri aplikácii na pokožku v podpazuší mohli byť absorbované do tela spôsobujúc estrogénny efekt, ktorý podporuje rast buniek rakoviny prsníka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v roku 1993 uznala, že existuje prepojenie medzi nahromadením hliníka v tele a vznikom Alzheimerovej choroby, ďalšia organizácia (The Agency for Toxic Substances and Disease Registry) zistila, že hliník môže pri jeho veľkej koncentrácii viesť k vzniku problémov dýchacieho ústrojenstva a nervového systému.
AKO ROZOZNAŤ KOZMETIKU BEZ HLINÍKOVÝCH SOLÍ
HLINÍKOVÉ SOLI A PRÍRODNÁ KOZMETIKA
V dezodorantoch zmenšuje póry a spôsobuje odparenie potu. Vhodný je pri zápalových kožných ochoreniach, ekzémoch, krvácajúcich hemoroidoch, predchádza vypadávaniu vlasov. Vnútorne sa používa pri hnačkových ochoreniach a pri kapilárnom krvácaní zo slizníc. Jedlá sóda reaguje s molekulami pachu tak, že pri stretnutí ho neutralizuje. Jedlá sóda rieši zápach a vlhkosť. Nebráni potu v úniku zo žliaz. Nasiakne všetok prebytočný pot, takže má vaše podpazušie pocit sucha. Nakoniec je tu chmeľ, pretože bojuje proti nepríjemnému pivnému zápachu. Robí to tým, že zastaví rast baktérií a tým šírenie zápachu v pive, ale ukázalo sa, že to isté môže urobiť pre vaše podpazušie. Pri použití ako dezodorant, extrakt chmeľu slúži ako antimikrobiálna prísada, takže baktérie v podpazuší nedostanú príležitosť interakcie s potom.
http://www.harm.sk/?art=aktualdetail.php&clanokid=647&id=32
http://www.bocianiehniezdo.sk/content/antiperspirant-alebo-dezodorant/
https://mannamydla.sk/odhalime-najstrazenejsie-tajomstva-kozmetickeho-priemyslu-XI-cast
http://plnielanu.zoznam.sk/c/2071/antiperspiranty-a-deodoranty-pouzivame-kazdy-den-ktorym-ich-zlozkam-sa-radsej-vyhnut