Kyselina hyalurónová /grec. hyalos: sklo/ je priehľadná látka, ktorá sa pýši výnimočnou schopnosťou viazať vlhkosť. Podobne ako kolagén, aj kyselina hyalurónová sa nachádza v každom tkanive tela a v častiach, ktoré bez vlhkosti nezaobídu. Z celkového množstva 15g asi polovicu obsahuje práve dermis, čiže zamša. Táto
kyselina vzniká vo fibroblastoch pomocou enzýmov priamo vo vnútri našich buniek a cez bunkovú membránu sa postupne pretláča do medzibunkového priestoru.
Z chemického hľadiska ide o polymérnu molekulu menom glykosaminoglykán /GAG/, teda látku tvorenú opakujúcim sa reťazcom zloženého z jednoduchých cukrov, kyseliny glukurónovej a N-acetylglukosamínu.
Deriváty tejto kyseliny, t.j. hyalurónany, tvoria v zamši extracelulárny matrix. Avšak nielen vypĺňa tento priestor, ale viaže vodu a v nej rozpustné minerálne soli, krvné bielkoviny a glukózu. Preukázalo sa tiež, že sodná soľ /
Sodium Hyaluronate/ sa prirodzene nachádza aj v rohovine a významne sa podieľa na jej schopnosti viazať vodu.
Po fibroblastoch je
kyselina hyalurónová druhou zložkou zamše, na ktorú sa sústreďuje moderná kozmetológia, a to z dôvodu, že vo svojej polymérnej sieti je schopná zadržať až tisícnásobné množstvo vody, ako je jej vlastná hmotnosť. Spolu s kolagénom tieto deriváty pôsobia ako špongia, čím zabezpečujú hydratáciu, napätie a mäkkosť kože, čiže turgor. Pre dobrý stav turgoru je potrebné, aby v zamši bolo viazaných až 70% vody. Hyalurónany tiež stmeľujú vrstvy spojivového tkaniva, zabraňujú cudzorodým látkam a baktériám prienik cez tkanivo, regulujú transport živín a rozpadových látok.
PREČO JE POTREBNÉ KYSELINU HYALURÓNOVÚ DOPĹŇAŤ ZVONKU A AKO NA TO SKUTOČNE EFEKTÍVNE
Životnosť kyseliny hyalurónovej a jej derivátov v organizme je však krátka. Polčas rozpadu predstavuje cca 2 až 5 minút v krvi, približne 12 hodín v koži a 1 až 3 týždne v chrupavke. Takmer 2/3 množstva derivátov, ktoré naše telo produkuje, sú teda v organizme spotrebované skoro okamžite. Problémom je, že schopnosť organizmu vyrobiť si akúkoľvek ochrannú látku vekom klesá. V tele človeka v zrelom veku sa produkuje už iba polovica tohto množstva, ktoré sa denne i spotrebuje. Nepriateľom hyalurónanov je enzým hyaluronidáza, ktorý štiepi deriváty na menšie fragmenty.
Tým sa znižuje väzba vody v zamši, zvyšuje šírenie bakteriálnych infekcií a tiež riziko rastu nádorov. Paradoxom je, že čím vekom tvorba hyalurónanov klesá, množstvo štiepneho enzýmu vzrastá. Produkciu tohto nežiaduceho enzýmu podporujú práve určité baktérie ako sú streptokoky a stafylokoky. Na druhej strane, aktivitu hyaluroidázy spomaľujú bioflavonidy v potrave a kozmetických výrobkoch. Z potravín je prospešné konzumovať čierne a červené ríbezle, šípky, čučoriedky a brusnice, slivky, maliny, višne a červené hrozno, citrusové plody, červenú papriku alebo cibuľu. V kozmetike sa používajú bioflavinové komplexy rastlín ako napr. extrakt z hroznových jadierok a šupiek červených odrôd.
Kyselina hyalurónová sa v minulosti získavala zo zvieracích tkanív ako napríklad z kohútich hrebeňov, hovädzieho dobytka, ale i žraločej kože či očí tuniakov. V dnešnej dobe sa získava humánnym spôsobom biotechnologickou fermentáciu nepatogénneho kmeňa baktérie Streptococcus sp a Escherichia coli. V korektívnej dermatológii sa využíva na formovanie obrysu a zväčšenie pier, vyplnenie vrások a línií. Kedže je prirodzenou súčasťou nosného sekrétu, aplikuje sa do nosných sprejov vo forme hyaluronátu sodného na prevlhčenie sliznice. Pomáha aj pri liečbe suchých očí, pri hojení rán, jaziev a opuchov.
Zaujala vás táto téma a túžite sa o nej dozvedieť ešte viac?
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Perspectives in the selection of hyaluronic acid fillers for facial wrinkles and aging skin
- Hyaluronic Acid: Definition, Benefits, and the Best Serums
- Hyaluronic acid applications in ophthalmology, rheumatology, and dermatology