ALOE VERA
Rastlinku menom aloe vera asi netreba nijako zvlášť predstavovať, pozná ju azda každý. Táto rastlina je známa najmä vďaka svojim skvelým účinkom na zdravie a krásu. Aj preto sa aloe vera používa ako prísada do množstva kozmetických prípravkov, hlavne na starostlivosť o pleť. Poďme sa na tento úžasný poklad z prírody pozrieť o čosi bližšie.
ALOE VERA – čo to je?
Táto jedinečná rastlina patrí do veľkej rodiny rastlín - sukulenty. Aloe vera dokáže žiť bez vody rovnako ako kaktusy. Existuje až 511 druhov Aloe, ale len štyri z nich majú liečebnú hodnotu. Je to rastlina, ktorú pozná ľudstvo už niekoľko tisícročí. Blahodarné liečivé účinky aloe vera využívala už krásna Kleopatra. Aloe vera jej pomáhalo pestovať si krásu a udržiavať svieže a vitálne telo.
ALOE VERA – aké je jej tajomstvo?
LIEČIVÁ SILA ALOE VERA
Pomáha pri rekonvalescencii a regenerácii buniek. Priaznivo vplýva na zápalové chorobyako napríklad reumatoidná artritída, zápal čriev a podobne. Pomáha pri psycho - neurologických chorobách, ktorými sú migrény či bolesti hlavy. Bojuje proti syndrómu chronickej únavy, baktériám, vírusom a plesniam. Lieči hemoroidy, vredy, výrony. Hojí rany, popáleniny, porezanie, uštipnutie, alergie, vyrážky, akné, ekzémy, zapálenú koža, lupiny, kurie oká, opary, hydratuje a omladzuje pleť. Aloe vera šťava a aloe vera gél prinášajú ozdravenie zvonku i zvnútra organizmu. V súčasnosti sa z rastliny aloe vera vyrábajú rôzne aloe vera produkty, ktoré majú adaptogénne vlastnosti - telo využíva práve tie látky, ktoré potrebuje. Sú nimi: aloe vera šťava, aloe vera gél, aloe vera tablety, aloe vera kozmetika.
ALOE VERA V KOZMETIKE
Aloe vera obsahuje veľké množstvo antioxidantov, čo sú látky, ktoré pomáhajú „vychytávať" voľné radikály a tým okrem iného prispievajú k udržiavaniu zdravého a mladistvého vzhľadu pokožky. Inými slovami, aloe vera je elixírom mladosti. Podporuje tiež tvorbu kolegénu a elastínu a vyživuje a hydratuje pokožku, takže proces starnutia sa odďaľuje. Býva preto častou súčasťou rôznych anti-age kozmetických výrobkov.
- Proti vyrážkam
Ak vás trápia nepekné vyrážky, aj tu môže pomôcť aloe vera. Rastlina má protizápalové účinky a tolerujú ju všetky typy pleti, vrátane citlivej. Dokáže si teda poradiť s rôznymi kožnými problémami, ako sú akné a všakovaké vyrážky. Pri boji s vyrážkami ale treba pravidelnosť, keďže je to beh na dlhé trate.
Aloe vera môžu používať aj ľudia trpiaci ekzémami, psoriázou či lupienkou. Na toto všetko má aloe vera účinné látky, z ktorých môže pokožka vyťažiť to, čo potrebuje v boji s týmito nepríjemnosťami.
- Na rany
Drobné popáleniny, alebo spálená pokožka od slnka, drobné rezné ranky a odreniny, to všetko si môžete ošetriť gélom z aloe vera. Vďaka obsahu účinných látok sa tieto poranenia rýchlejšie a krajšie zahoja a stanú sa pre vás tiež menej bolestivými. Taktiež sa aloe vera používa aj na bodnutia rôznym hmyzom, stačí si čerstvou šťavou potrieť boľavé miesto a úľava sa dostaví okamžite.
ÚČINKY ALOE VERA NA CELKOVÉ ZDRAVIE
Je dobre známe, že naša pleť odráža aj celkový stav nášho zdravia a to, čo jeme a ako žijeme, sa odráža na kvalite pokožky. Preto sa pri problémoch s pleťou (napríklad pri akné) odporúča nielen vonkajšie používanie rastlinky aloe vera, ale aj vnútorné užívanie. K dispozícii sú rôzne šťavy, tabletky či iné preparáty, z ktorých si možno vyberať. Samozrejme, treba dbať na kvalitu a investovať radšej do overených výrobkov.
Aloe vera má detoxikačný účinok, zbavuje telo odpadových látok a takéto prečistenie organizmu sa prejaví aj navonok krajšou zdravšou pokožkou, lepšou kvalitou vlasov i nechtov a celkovo lepšieho pocitu, nadobudnutej energie.
Aloe vera si môžete kúpiť vo forme rôznych kozmetických výrobkov - krémy, pleťové mlieka, čistiace vody či rôzne séra a podobne. Prečo si však doma nevypestovať aj svoju vlastnú rastlinku? Nie je to nijako namáhavé a prvú pomoc v podobe prírodného extraktu z tejto rastliny budete mať stále poruke.
Šupka listov má horkú chuť. Pri kontakte s pokožkou môže pôsobiť dráždivo a neodporúča sa ani na normálne vnútorné používanie. V medicíne sa využíva ako preháňadlo častejšie v západnej Európe, zatiaľ čo v strednej Európe sa uprednostňuje Aloa ozbrojená. Z dôvodu, že môže spôsobovať silné kŕče v tráviacom trakte, od jeho laického užívania sa ustúpilo. Pri nápojoch s obsahom aloy, ktoré by mali byť zbavené hnačkovo pôsobiacich antranoidov. Účinok, ako posilnenie celého organizmu pri požití aloy je však sporné a doposiaľ nebol potvrdený vedecky.
Gél Aloe vera je známy všade a možno ho označiť za modernú drogu. Využíva sa v prípravkoch na starostlivosť o pokožku so zvlhčujúcimi, hojivými a protizápalovými účinkami, ktoré navyše ničia choroboplodné zárodky a utlmujú bolesť.
BONUS: DOMÁCE RECEPTY S ALOE VERA
Pleťové tonikum
Stačí odrezať celý list, umyť a zbaviť ho pichliačov a šupky. Dužinu nasekať na jemno alebo rozmixovať a následne precediť. Šťava sa následne môže použiť na tonizáciu pleti.
Obklad z aloe vera
Dáva sa na opary, akné, popáleniny, bodnutie hmyzom. Stačí odrezať celý list, umyť a zbaviť ho pichliačov a šupky. Vždy po niekoľkých hodinách priložíme list na postihnuté miesto. Zakaždým odkrojíme koniec listu, aby sme získali čerstvú šťavu. Vďaka týmto obkladom opary menej bolia a hlavne sa rýchlejšie hoja.
Gélová maska na suché a lámavé vlasy
Množstvo gélu závisí na dĺžke a hustote vlasov. Pre strednú dĺžku vlasov si pripravíme 100 ml - 200 ml gélu. Pokrájaný gél z listov rozmixujeme a votrieme do vlasov. Zabalíme do igelitu a uteráka. Gél necháme asi pol hodiny pôsobiť a potom opláchneme. Vlasy sa po aplikáciách javia pevnejšími a ustupujú aj lupiny.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Aloe vera: the miracle plant its medicinal and traditional uses in India
- Aloe vera: The succulent with skin soothing cell protecting properties
- Cosmetic use of Aloe vera-a review