PRÍRODNÁ vs. ORGANICKÁ A BIOKOZMETIKA
PRÍRODNÁ vs. ORGANICKÁ A BIOKOZMETIKA - V ČOM JE ROZDIEL?
Kvalitná prírodná kozmetika vašej pleti dodá zdravie a vitalitu - to všetko vďaka kvalitným zložkám rastlinného pôvodu. Označenie prírodná kozmetika však môžu niesť aj produkty, ktoré obsahujú už len 1% prírodných zložiek. Práve takéto produkty sú často predstavené pod komerčnými značkami ako “nové, prírodné rady”. BIO kozmetika má prísnejšie kritériá, než prírodná kozmetika. BIO kozmetika je vyrobená z prírodných produktov v BIO kvalite. Podobne ako pri prírodnej kozmetike v jej zložení nenájdete chemické ani syntetické prísady. A podobne ako pri prírodnej kozmetike, aj tu je dôležité, aké % BIO ingrediencií sa vo výrobku nachádza. Prečítajte si, v čom spočíva rozdiel medzi prírodnými kozmetickými výrobkami a organickými kozmetickými produktmi.
Organická kozmetika – alebo aj bio kozmetika okrem toho, že je kozmetikou tiež skutočne prírodnou, musí spĺňať určité prísne podmienky, podľa ktorých je certifikovaná. Tu sú už navyše sledované úplne všetky faktory, ktoré s rastlinou/surovinou súvisia - spôsob pestovania, samotná pôda, zber úrody, uskladnenie, spracovanie, výroba bio produktu, obaly... Jednoducho súbor veľmi prísnych pravidiel a kontroly. Mnoho krajín má svoje nezávislé organizácie, ktoré stanovujú a kontrolujú kritériá na udelenie certifikátu označujúcom bio produkt, preto vám ponúkame zhrnutie pravidiel, ktoré platia pre organickú/bio kozmetiku všeobecne.
1. Suroviny sú pestované organickým, ekologickým spôsobom (bez použitia umelých hnojív, pesticídov, herbicídov, hormónov, antibiotík a iných toxických látok).
2. Organický pôvod sa týka rastlinných prísad, ale aj vody, či vedľajších živočíšnych produktov (med) v obsahu produktu. Tiež pôda, kde sa pestujú rastliny musí byť vyčistená od chemických prísad.
3. Zákaz používania syntetických látok, látok ropného pôvodu, geneticky modifikovaných surovín, syntetických farbív a parfumácií – pozri nižšie.
4. Spracovanie surovín prebieha ohľaduplne k ekosystému a ľudskému zdraviu
5. Prípravky nesmú byť testované na zvieratách
6. Obaly sú recyklovateľné a biologicky odbúrateľné
7. Prírodné a bio ingrediencie v konkrétnom výrobku musia byť zastúpené v konkrétnom percentuálnom množstve.
Poznámka: netreba zabúdať, že niektoré rastlinky sa zbierajú vo voľnej prírode, a ako také nespĺňajú podmienku o organickom pestovaní a nemôžu byť preto certifikované. Stále sú však 100% prírodné, čisté a s ohromnými terapeutickými vlastnosťami a silou a sú neobyčajne vzácne svojim pôvodom.
Aký je rozdiel medzi prírodnou a vegan kozmetikou?
Vegan kozmetika - šetrí nielen životy zvierat. Vegan kozmetika je kozmetika, ktorej zložky ani finálna podoba neboli testované na zvieratách a neobsahuje žiadne živočíšne látky. Šetrí krajinu, pôdu a vodu, ktorá by inak bola vystavená stádam zvierat. Vegan znamená byť šetrný k sebe, ostatným, zvieratám, k Zemi. Vegan kozmetika nesmie napr. obsahovať ani včelí vosk a med, čo môže byť sporné, pretože ide o druhotné živočíšne ingrediencie a ich získavanie nijako neškodí pôvodcom-živočíchom. Pozor však, milý spotrebiteľ, táto kozmetika, žiaľ, môže obsahovať chémiu a syntetické alebo nebezpečné látky. Nezamieňajme teda prírodnú a bio kozmetiku za vegan a nepovažujme výrobky vegan kozmetiky, hoci i certifikovanej, za produkty automaticky prírodné. Množstvo komerčných kozmetických produktov je vegan a pritom, keď sa pozrieme na zloženie, z prírodných surovín by sme tu sotva čosi našli.
Prečo používať prírodnú alebo vegan kozmetiku?
- lebo naša pokožka a telo bio kozmetiku majú radi
- lebo jej zloženie je pre naše telo prirodzené
- lebo bio kozmetika neohrozuje naše dlhodobé zdravie ani prostredie okolo nás
- dávame pozor na to, čo jeme - naniesť niečo na pokožku znamená pre náš organizmus to isté...
- Organická/Bio kozmetika je prírodná, ale prírodná nemusí byť organická.
- Organická kozmetika - bio kozmetika nie je agresívna, a to ani v prenesenom zmysle – nepotláča problém, ale snaží sa prirodzene obnoviť rovnováhu pleti a podporiť jej vlastnú silu regenerovať a chrániť. Preto vyberajte kozmetiku, ktorá:
- Neobsahuje syntetické a ropné látky.
- Obsahuje cenné a účinné látky prírodného a organického pôvodu.
Množstvo a kvalita bio zložiek v obsahu produktu tiež odlišuje lacnú biokozmetiku od vzácnymi ingredienciami naplnenej kvalitnej, a teda nákladnejšej bio kozmetiky / organickej kozmetiky.
INCI - (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients = Mezinárodná nomenklatúra kosmetických prísad), skratka označuje presné zloženie konkrétneho výrobku uvedené na jeho obale. Látky sú zoradené podľa obsahového zastúpenia v danom výrobku od najväčšieho množstva po najmenšie (na koci zoznamu sa často nachádzajú esenciálne oleje, čo je pochopiteľné vzhľadom na bezpečné dávkovanie a ohromnú silu EO.)
Kozmetika Soaphoria a jej ingrediencie
Prírodná kozmetika Soaphoria je tvorená výhradne z najkvalitnejších prírodných surovín. Jej používanie ocení pokožka každého veku a typu. V širokej ponuke sortimentu Soaphoria nájdete 100% vegetariánske a 99% vegánske kozmetické výrobky, ktoré vlastnoručne vyrábame priamo na Slovensku. Všetky suroviny odoberáme od poctivých dodávateľov, ktorých si sami overujeme a tak máme istotu nielen o ich kvalite, ale aj pôvode a dopade na životné prostredie.
Organické rastlinné oleje v ekocertifikovanej kvalite
Jedným z najznámejších a často využívaných prírodných olejov v službách krásy je jednoznačne olivový olej. Extra panenský za studena lisovaný olivový olej je bohatým zdrojom mnohých cenných látok. Obsahuje zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny (asi 60-80%), vitamíny A, D, E či K. Olivový olej sa hodí obzvlášť pre suchú a citlivú pleť, osvedčil sa aj na ošetrovanie pokožky postihnutej ekzémom. Kožu krásne premastí, hydratuje a vyživí vďaka obsahu cenných látok a vitamínov, ktoré sme spomínali vyššie. Tento olej používali a stále používajú ženy aj na udržanie elasticity a mladistvého vzhľadu pokožku, teda je vhodný aj pre zrelšiu pleť so sklonom k tvorbe vrások. Na pleť si môžete olivový olej nanášať v rôznej podobe. Niektorým ženám vyhovuje dokonca i ako jemný odličovač make-upu. Pleť nielen vyčistí, ale aj ošetrí a vyživí.
Kokosový olej
Tento univerzálny prostriedok má svoje využitie v kuchyni, pri liečbe zdravotných ťažkostí ale aj v kozmetike. Vďaka nemu sa dá zlepšiť stav pleti aj vlasov. Keďže ide o olej, dokáže dostatočne vyživiť a hydratovať pleť, ktorá je následne hebká. Krásne sa vstrebáva do pokožky a nezanecháva mastný film. Ak je vaša pokožka suchšia alebo citlivá, ak máte problémy s popraskanou kožou, atopickým ekzémom, vyrážkami a alergiami, potom je pre vás kokosový olej tou správnou voľbou. Príjemná kokosová vôňa, lesklá a hebká pokožka sú jednými z mnohých výhod jeho použitie. Priaznivo pôsobí aj na ekzémy, keratózu či plesne na nohách. Mnohé ženy si pochvaľujú, že zabránil vzniku strií počas tehotenstva, či popraskaniu bradaviek v dôsledku kojenia. Pravidelné používanie vám pomôže zbaviť sa celulitídy, znižuje svrbenie po uštipnutí komárom. Má vysoký obsah antioxidantov, ktoré v podobe vitamínov A, C a E zabraňujú starnutiu pokožky.
Sortiment Soaphoria je natoľko bohatý, že veríme, že si na našom eshope vyberie skutočne každý. Množstvo výrobkov je nesmierne univerzálnych a tak vhodných pre celú rodinu, čo opäť dokazuje, že prírodná kozmetika je skvelým riešením šetrným aj k životnému prostrediu. Dizajnové mydielka, šľahané telové krémy či množstvo ďalších špecialitiek, ktoré v bežnej drogérii nenájdete, zas predstavujú tiež ideálne tipy na darčeky pre Vašich najmilších. Vďaka kozmetike Soaphoria sa teda nielen postaráte o zdravie svojej pokožky, pleti či vlasov, ale aj radosť milovanej osoby.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Natural, vegan, organic, clean: What do these terms really mean?
- Cruelty-Free vs. Vegan vs. Organic vs. Natural Makeup: What is the Difference?
- Vegan, Natural and Organic Cosmetics