Ako sa starať o citlivú detskú pokožku
Ako sa starať o citlivú detskú pokožku
Všetky kozmetické produkty musia spĺňať veľmi prísne kritériá, ktoré sú preverované počas nezávislého testovania. Až potom, ako toto testovanie úspešne absolvujú, môžu byť uvedené na trh.
Spomínané kritériá sú omnoho prísnejšie, ak sa jedná o produkty určené pre starostlivosť o detskú pokožku. Tá je totiž úplne iná ako pokožka nás, dospelých. Okrem toho, že je menej odolná a náchylnejšia na dehydratáciu, je tiež mimoriadne citlivá na chemické, fyzikálne a mikrobiálne podnety. Látky, ktoré s ňou prichádzajú do styku, sa vďaka jej jedinečnej skladbe omnoho ľahšie vstrebávajú aj do hlbších vrstiev, kde sa môžu ukladať a časom hromadiť. Práve z tohto dôvodu by sme mali skutočne dbať na zloženie prípravkov, s ktorými sa dostáva do kontaktu.
Ak premýšľate, aké kozmetické produkty sú pre deti vhodné, sústreďte sa na tie, ktoré sú pre ne vyslovene určené. Nespoliehajte sa na to, že produkt, ktorý vyhovuje vám či vašim blízkym, je vhodný aj pre najmladšieho člena vašej rodiny. Pri produktoch určených pre detskú pokožku budete mať zároveň istotu, že prešli špecifickým testovaním, spĺňajú najprísnejšie požiadavky a sú pre vaše deti absolútne bezpečné*. Pri štúdiu zloženia sa riaďte heslom “menej je viac” a vyhýbajte sa komplikovaným názvom zložiek, za ktorými sa skrývajú sulfáty, silikóny, parabény, ropné deriváty, syntetické farbivá či parfumácia. Prečo by tieto ingrediencie nemala detská kozmetika obsahovať? Pozrime sa na ne bižšie:
- Silikóny – „obaľujú“ vlasy či pokožku neviditeľným filmom – vďaka čomu sa nám napríklad po použití šampónu s ich obsahom zdajú naše vlasy byť úžasne lesklé, zdravé, hydratované a pevné. Nenechajme sa však oklamať. Rovnako ako vlasy, aj pokožka ukrytá pod silikónovým filmom v skutočnosti vysychá a prahne po ozajstnej výžive, ktorá cez túto vrstvu nemá šancu prejsť.
- Parabény – predlžujú životnosť produktu – a tak sa ako spoľahlivé konzervanty hojne využívajú v najrôznejších kozmetických výrobkoch. Podľa niektorých štúdií môžu však z dlhodobého hľadiska pôsobiť dokonca až karcinogénne a to rozhodne nie je účinok, ktorý by sme mali testovať na bezbrannej detskej pokožke.
- Ropné deriváty – minerálne oleje či ďalšie zložky pôvodom z ropy – predstavujú najčastejšie „vedľajšie“ produkty, ktoré pri spracovávaní ropy vznikajú. Na pokožku nemajú de facto žiaden pozitívny vplyv, dokonca ju môžu vysušovať. Uprednostnime preto výživné rastlinné oleje, ktorých ponuka je natoľko široká, že ten vhodný už nájdeme pre každý typ pokožky – vrátane detskej.
Správna voľba detskej kozmetiky – ako na to?
Vsaďte na prísady prírodného pôvodu, na organické rastlinné oleje a maslá, výťažky z liečivých bylín či 100% prírodné esenciálne oleje. Prírodné zloženie sa o pokožku dokonale postará, dodá jej potrebnú dávku hydratácie, poskytne ochrannú bariéru pred vonkajšími vplyvmi a navyše napomáha predchádzať vzniku alergických reakcií a rôznych dermatitíd, či už v detstve alebo v neskoršom veku.
*Platí pre kozmetické prípravky od overených výrobcov, ktoré sú na trhu dostupné legálne a skutočne disponujú potrebnou dokumentáciou o bezpečnosti. Nevzťahuje sa na alergie či iné predispozície k zvýšenej citlivosť a možnej reakcii na obsiahnuté zložky.
Zaujala vás táto téma a túžite sa o nej dozvedieť ešte viac?
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- How to choose the right skin care products for your baby
- Simple Tips to Keep Baby's Skin Healthy
- Essential guide to ingredients to avoid in baby products