LEVANDUĽA LEKÁRSKA
LEVANDUĽA LEKÁRSKA
LEVANDUĽA A JEJ VLASTNOSTI A ÚČINKY
- je to veľmi stará kultúrna rastlina a poznáme ju pod viacerými názvami: francúzska levanduľa, úzkolistá levanduľa, pravá levanduľa, voňavá levanduľa
- je bohato rozvetvená rastlina, ktorá má 90-120 cm výšku
- koreňovú sústavu má veľmi hustú, ktorá siaha veľmi hlboko
- listy má strieborno sivé, kvety fialovo modré
- v jednom hriadku sa môžu objaviť i svetlomodré prípadne biele kvety
- celá rastlina má veľmi silnú, pôvabnú vôňu, je krásnou rastlinou koreninovej a okrasnej záhrady, jej hodnotu zväčšuje aj to, že v zime má pekné lístie
- môžeme ju sadiť do skupín, alebo do väčšieho črepníka
- kvety zbierame tesne pred kvitnutím, do kytice zviažeme a zavesíme
usušené kvety pred použitím rozdrobíme zo stonky, listy je najlepšie sušiť na mreži
Ako používať levanduľu
- kvety aj listy sa dajú použiť za čerstva i v sušenej forme, odvar z kvetín sa dá vnútorne použiť proti nervozite, nervovému vypätiu, príp. na zlepšenie trávenia, proti nadúvaniu
- tento odvar môžeme použiť i do kúpeľa
- sušené kvety sa používajú na osvieženie ovzdušia aj do skríň, na odpudenie moľov
- zakvitnuté stonky za čerstva alebo sušené zviazané do kytice sa dajú použiť aj na dekoráciu
- lístočky a stonky sa používajú na osvieženie kúpeľa aj na ochutenie koreninového octu
Aké sú účinky levandule
- odbúrava kŕče, má utišujúce účinky
- zosilňuje nervový systém a pomáha aj pri krvnom obehu
- túto rastlinu, poloker pestujeme predovšetkým pre oleje, pre jej blahodarné účinky na naše zdravie, náladu a okolie
LEVANDUĽA AKO LIEČIVÁ BYLINA
Má široké využitie, v domácnosti, kuchyni , pri liečbe aj kozmetike. V liečiteľstve je to upokojujúci prostriedok, ktorý tíši migrénu a zbavuje nás bolesti hlavy, znižuje pocit nervozity, úzkosti a napätia, teda pôsobí na celý náš nervový systém pri depresii a hystérii. Vhodná aj pre epileptikov. Jej sila sa využíva aj pri liečbe dýchacích problémov, pri chrípke a angíne. Je skvelým pomocníkom pri popáleninách, má silné protizápalové účinky, pomáha pri lupienke, ekzémoch a vyrážkach. Je vhodná na všetky typy pleti a najmä pri masážach (aj malých detí. Je možné ju inhalovať, vtierať do pokožky, natierať boľavé miesta postihnuté reumou, dnou a zápalmi. Regeneruje pokožku.
Levanduľové prípravky sa používajú pri popáleninách, i pri tých od slnka. Vašu pokožku upokojí, zmierni alergickú reakciu a prispieva k regenerácii pleti. Levanduľová voda je tiež vhodná na citlivú pokožku, pri prejavoch akné, kedy dezinfikuje pokožku a upokojuje. Stále častejšie sa vôňa levandule používa ako alternatívny spôsob k syntetickým liekom pri nespavosti v podobe levanduľových vankúšov či vrecúšok. Podporuje tiež vylučovanie žlče. Používa sa i na problémy v ústnej dutine a skvele pôsobí pri plynatosti a zápche. Obľúbeným je napr. levanduľový kúpeľ pomáha pri nervozite, nespavosti, na upokojenie po psychicky náročnom dni. Zbaví vás stresu a podráždenosti. Zlepší stav kožných plesní , kožných problémov a omladí pokožku.
LEVANDUĽA V KOZMETIKE
Levanduľa má v kozmetickom priemysle široké uplatnenie. Využíva sa vo forme esenciálneho oleja, macerátu, extraktu, prášku i hydrolátu... Kozmetickým produktom nedodáva len príjemnú kvetinovú vôňu s charakteristickými tónmi, ale tiež množstvo svojich priaznivých účinkov dokáže preukázať na pokožke práve vďaka kozmetickým výrobkom.
Levanduľový olej sa môže používať v starostlivosti o všetky typy pleti. Vďaka svojim vlastnostiam, ktoré môžu napomôcť tlmiť zápaly a tiež regulácii tvorby kožného mazu sa odporúča predovšetkým ako prísada do kozmetiky určenej pre mastnú, na akné náchylnú pokožku so zápalovými zmenami. Levanduľový olej dokonale regeneruje pokožku, urýchľuje hojenie rán a upokojuje podráždenia. Funguje dobre aj v kozmetike proti opuchom pod očami a vďaka vlastnostiam stimulujúcim prietok krvi a lymfy, uplatnenie si nájde aj v prípravkoch znižujúcich celulitídu. Levanduľa pôsobí prirodzene dezodoračne a zmierňuje zápach potu, preto je často zložkou dezodorantov, prírodných telových mydiel a sprchových gélov. Výborne si levanduľu môžete vychutnať aj vo forme kúpeľa.
Levanduľový olej je nenahraditeľným materiálom aj pri starostlivosti o vlasy. Pôsobí silne proti lupinám a proti plesniam. Zabraňuje vypadávaniu vlasov a ich nadmernému masteniu, stimuluje ich rast.
Okrem svojich kondičných vlastností má levanduľa tiež jedinečné aromaterapeutické vlastnosti. Dokonale uvoľňuje, upokojuje nervový systém, uľahčuje zaspávanie, zmierňuje bolesti hlavy, dokonca pôsobí ako antidepresívum a zlepšuje náladu. Vôňa levandule odpudzje aj hmyzu, preto sa levanduľový olej často používa ako zložka prípravkov odpudzujúcich komáre a páperie.
LEVANDUĽA A AROMATERAPIA
Levanduľový esenciálny olej s jeho vyváženými kvalitami je považovaný hlavne za ukľudňujúci a relaxačný. Avšak má aj protizápalové, antibakteriálne a analgetické účinky. Taktiež podporuje a stimuluje imunitný systém. Je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy ako aj pre deti od narodenia. V aroamterapii sa levanduľový olej najčastejšie využíva na:
Trávenie a menštruačné kŕče - Mnoho ľudí trápia kŕče, ktoré dokáže levanduľa v črevách uvoľniť. Pomáha pri uvoľnení plynov z čriev a pri regulovaní menštruačného krvácania, čo využíva mnoho žien s bolestivou menštruáciou.
Respiračné ťažkosti - Levanduľa slúži aj ako sedatívum a antidepresívum.
Uvoľnenie svalov - Levanduľa je povestne známa aj vďaka jej schopnosti efektívne uľaviť od bolesti a zápalom spôsobeným artitrídou, či bolesťou v krížoch, bolesťami svalov, reumou, alebo zápalom sedacieho nervu a svalovej bolesti spôsobenej napätím.
Pre upokojenie mysle a dobrý spánok - Levanduľa prináša pokoj a ukľudňuje myseľ. Redukuje stres a upokojuje nervovú sústavu, čím pomáha pri depresii. Uvoľňuje bolesť hlavy a pomáha pri nespavosti. Bojuje so zlou náladou a robí lepšiu atmosféru všade, kde sa využíva.
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku: